BAYİLİK VEREN FİRMALAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Girişimci ruhlu kişilerin ya da geçimini sağlamak isteyenlerin iş kurmak için tercih ettiği bayilik alma , bayilik verenler firmalar tarafından gerçekleşmektedir.  Uzun yıllar boyunca çalışan ya da yeterince çalıştığını ,işinin başında olduğunu düşünen kişiler genellikle sahip oldukları firma ya da kuruluşlarının şirketlerinin bayiliğini verme işlemleri gerçekleştirmektedir. İş kurmak için bayilik almak isteyenlerin işlemlerinden evvel bayilik verenler tarafından gerekli evrakların hazırlanması ,şartların sağlanması gerekmektedir. Bu durumlar gerçekleştikten sonra ise bayilik alma mevzusu söz konusu olmaktadır.

Bayilik Vermek İçin Gerekenler

Bayilik vermek için evraklardan önce nelerin gerektiği de incelenmelidir. Fakat bu konu yelpazesi geniş olan bir konudur. Çünkü her ülkede ve ülkelerin her şehrinde onlarca bayilikler ,markalar ,firmalar bulunmaktadır dolayısıyla da her bayilik ,firmalar vs. için türlü türlü gerekenler vardır. Bunlardan kısacası bahsetmek gerekirse ;

  • Personeller (müdür , aşçı ,satış müdürü ,pazarlama müdürü ,depo görevlisi vs. )
  • Ürünler , ürün stoğu vs.
  • Muhasebe vs.
  • Yatırım

Bayilik vermek için gerekli yatırımın ve tanıtımın yapılması gerekmektedir.  Pazarlama işlemlerinde üzerinde durularak yapılması gerekmektedir. İş kurmak isteyenler için önemli olan olaylardan biri de reklamdır. Bayilik verenler için bayilik sözleşmesi vs. de gerekli olanlardandır.

Bayilik Vermek İçin Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Bayilik verirken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de fiyatlandırmadır. Fiyatlandırma için de dükkanın bulunduğu konum önemlidir. Daha sonra ise iş kurmak isteyenlere bayilik verenler için dükkanın metrekaresi ,dükkanın açılacağı yerdeki nüfus sayısı da fiyatlandırma için önemlidir. Hatta ve hatta bayilik için açılacak olan dükkanın etrafında ,çevresinde aynı marka veya ismi taşıyan dükkanların sayısı da önemlidir. Bayilik alanların isim hakkı olarak adlandırılan bir ücretlendirme de söz konusu olacaktır elbette. Bayilik verenler için ek gelir olarak bir kazanç sağlanması da oldukça iyi fırsat olacaktır.  Açılacak olan bayiliğin işletmesinin mükemmelliği için bu noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

İş elbette burada bitmemektedir. Bayilik verdikten sonra da birçok adımın gerçekleşmesi gerekmektedir. Tanıtım ,reklam ,pazarlama ,kararlılık ,itibar ,yeni iş birlikleri gibi durumların devamı sağlanması gerekmektedir. İş kurmak isteyen ve bayilik verenler için kararlılık ve girişimcilik ve sermaye en önemli başlıca etkenler olduğu unutulmamalıdır.

Leave a Reply