Geleceğin Sektörleri

Gün geçmiyor ki yeni bir sektör ortaya çıksın ve talep de görüyor olmasın. Fırsatlar dönemi diyebileceğimiz günümüzde talepleri ve ihtiyaçları belirlemek ve bunları milyonlarca kişiye ulaştırabilmek de artık oldukça kolay ve maliyeti düşük. Nasıl mı? “Ah şu internet hayatımıza girdi gireli” tezinin antitezi durumdan bahsediyoruz. Her şeyde olduğu gibi internet kavramını da faydalı ve amaca yönelik kullanımımız sonucunda her istediğimiz şeyin bilgisine ve bununla birlikte bir sosyal medya aracılığıyla da maliyetsiz bir şekilde milyonlara tanıtma fırsatıdır aslında internet. Peki gerek duyumlarımız gerekse tüm dünyanın nabzını ortaya koyan internet verileri de bizlere geleceğin sektörleri hakkında nasıl tüyolar vermektedir şimdi bunları bir inceleyelim:

 

  • Organik Ürün Sektörü: Çocukluğumuzda tabletlerle beslenilen ve her yerin son teknolojik binalar ve mekanizmalarla dolu gelecek hayali ve beklentilerinin tersine insanoğlu bilinç düzeyinin artmasıyla kendine, sağlığına, kaliteli yaşamın özüne ulaşma derdine düşeli doğal, organik olana da talebi artmaya başlamış durumdadır. Hele ki gerek bitkisel gerekse hayvansal ürünlerin ilaçlara maruz kalmasına dayalı karşılaşılan sağlık problemlerinden sonra organik beslenme ve organik içerikli malzeme kullanımı oldukça talep edilir bir sektörü oluşturmuş durumdadır. Gün geçmiyor ki organik ürün sektöründe bayilikler ile ilgili ilanlar ve girişim hikayeleri duymamış olalım. Bu günlerde bir şekilde herhangi bir organik içerikli iş fikrine hayata geçirmek düşüncesindeyseniz doğru yolda olduğunuzu biliniz.
  • Doğanın Hayatımıza Egzotik Katkılarından Baharatlar ve Baharat Sektörü: Baharat bizlerin hayatında gerek gıda gerekse de sağlıklı yaşam alanında sıklıkla kullanımı alanı olan bir kavramdır. Özellikle Anadolu topraklarında baharatın çeşitliliği Osmanlı mutfağının da zengin kültürel mirasıdır bizlere. Baharat sektöründe, son yıllarda bilinçlenme düzeyine de ek olarak gidererek artan bir talep patlaması söz konusu olmuş durumda. Baharat sektöründe bayilikler incelendiğinde de fazla sayıya rağmen hepsinin ayakta kalabiliyor olması da bu sektörün talep alanının oldukça yüksek olduğunu gösteriyor düşüncesindeyiz.

 

*Kesin olan bir şey var ki gıda sektörü ve yan alanları her dönem gözde olmaya devam edeceklerdir.

Leave a Reply