Gelir İçin Mantar Yetiştirmek

Gelir İçin Mantar Yetiştirmek

Mantar yetiştiriciliği; göreceli olarak düşük yatırım sermayesi gerektirmesi ve mantarların kısa sürede büyümesi sebebiyle girişimcilerin gözdesi olmayı sürdürüyor. Mantarların eşsiz lezzeti sağlık için sayısız faydasıyla birleşince iç piyasadaki mantar talepleri yükseliyor, mantar yetiştiricilerinin kazançları çoğalıyor. Dolayısıyla mantar yetiştirerek para kazanmak iş fikri hakkında her geçen gün yeni bir soru tartışılıyor.

Gelir için mantar yetiştirmek isteyenlerin; iş planını kapsamlı bir şekilde yapması ve mantar yetiştirilen alanları bu plan doğrultusunda hazırlaması gerekiyor. Mantarların büyümesi için gerekli ortam koşullarının sağlanması düşünüldüğünden daha kapsamlı ekipmanlar gerektirdiği için mantar üretimi zorlaşıyor. Yine de doğru planlamalar sonucu başlatılan mantar yetiştirme fikirleri sahibine yüksek gelir bırakabiliyor.

Hangi Mantar Türünün Yetiştirileceğinin Belirlenmesi Gerekiyor

Mantar yetiştirerek para kazanmaya karar verenlerin hangi mantar türünün üretimini yapacaklarını önceden belirlemesi gerekiyor. Piyasada yaygın olarak tüketilen kültür mantarları yetiştirmek ilk etapta doğru karar olarak değerlendirilse de son dönemde istiridye mantarı yetiştiriciliği giderek popülerleşiyor. Her iki mantar türünün yetiştirilme koşullarının farklı olması ve farklı özellikteki tesisler gerektirmeleri yatırımcıların proje planına değer katıyor.

Mantarlar Hızla Büyüyor, Sermaye Akışı sürekli Hale Geliyor

Kompost adı verilen özel bir malzemede yetiştirilen mantarlar kısa sürede büyümeye ve satılabilir hale gelmeye başlıyor. Özellikle kültür mantarları küçük, orta ve büyük boylarda alıcı bulabildiği için üreticisine sürekli gelir sağlama imkanı sunuyor. Kültür mantarı yetiştiriciliği türlü avantajlar barındırsa da bu mantar türünde yoğun bir rekabet olduğu gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Kültür mantarı pazarına iddialı bir giriş yapmak isteyen girişimcilerin kapsamlı tesisler kurmaları öneriliyor. İstiridye mantarı yetiştiricilerin sayısı kültür mantarı üreticilerine göre daha sınırlı. Bu nedenle piyasadaki rekabet de daha az. Ancak bu mantarların toplanmak için ortalama 10 cm’ye ulaşma gereksinimi gelir sirkülasyonuna bir engel olabiliyor.

Mantar Yetiştiriciliği Uzmanlık İstiyor

Mantar yetiştirmek isteyen girişimcilerin sabırlı, dikkatli ve bilgili olması gerekiyor. Mantarlar sık kullanılan gıda maddeleri arasında yer aldığı için; toplum sağlığını yakından ilgilendiriyor. Uygun koşullarda üretilmeyen mantarlar sağlık için risk teşkil edebildiğinden girişimcilerin mantar yetiştiriciliği ile ilgili uzmanlaşması ideal olarak değerlendiriliyor.

Leave a Reply