Kozmetik Ürün Bayiliklerinde Yenilikler

Kozmetik; özellikle kadınlar tarafından yoğun olarak kullanılan daha güzel ya da kişisel olarak görünümde olan sorunlarını giderebilmek için kullanılan bakım ürünleridir ve tedavi özelliği de vardır. Kozmetik denilince akla ilk olarak makyaj gelse de saç ürünleri, diş ürünleri, vücut ve yüz kremleri, parfüm gibi ürünleri de kapsar. Düşündüğünüzde yakın zamanda kozmetik ürünlerini bu kadar kolay tedarik edebilmek bu kadar kolay değildi.

Bu kadar geniş ürün skalası olan bu ürünlerin perakende kozmetik pazarını oldukça geniştir ve öncü olan marka sahipleri AVM’lere, alışveriş caddelerine mağazalarını açarlar. Ya da kendi markalarını genişletmek amacıyla bayilik hakkı verirler. Çünkü kişisel bakım ürünlerine yani kozmetiğe talep Türkiye’de her geçen gün artmaktadır.

Neden Bayilik?

Kozmetik ürün markaları bayilik haklarını verirken bazı şartlar isterler ve her kozmetik markasında bu şartlar farklılık gösterebilir. Ve satış temsilcileri doğrudan satış yaptıkları için bayiliklerde aranan şartlar yoktur. Avon bayilik, temsilcilerinin 18 yaş üstü ve Türkiye sınırları içerisinde olmaları üye olmaları için yeterlidir ve yeterli bir satış miktarına ulaşmaktır. Ama bu sektörün pazardaki büyüklüğü sebebiyle kozmetik ürün bayiliklerinde yenilikler olabilir. Şartları değiştirebilirler. Örneğin bağımsız satış temsilcileriyle ile avon büyük bir bir doğrudan satış firmasıdır. Yani serbest çalışma mantığı ile geliştirilmiştir.

Gratis bayilik konusunda bu konuda kendini dışarıya açmamayı tercih ediyor. Yani Gratis bir bayi olmak değil marka değerini kendi eli ile büyüterek geliştirmeyi hedefliyor. İlk başta personellerini kendi eğitiminden geçirerek bu durumu profesyonel hale getirirken, kendi mağazaları ile Türkiye’nin enleri arasında yer almayı başarmıştır.

Leave a Reply